TR
EN
Dezavantajlı Futbolu Geliştirme

Amaç:

· Toplumsal ve çevre, sağlık, çocuk hakları gibi bir çok alanda dezavantajlı olan gruplara futbol yoluyla ulaşmak.

· Dezavantajlı grupların, futbol yoluyla topluma kazandırılmasını sağlamak

Özel Projeler:

Cezaevleri Turnuvaları: TFF - Adalet Bakanlığı/Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü' nün ortak çalışmaları doğrultusunda, cezaevlerinde ve ıslah evlerinde bulunan tutuklu ve hükümlüler ile futbol eğitim ve turnuvalar gerçekleştirilmektedir. Ceza ve Tevkif Evleri personellerinin antrenör veya hakem olarak görev almaktadır.

Dezavanjlı Futbolu Turnuvaları: TFF ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen projelerde, suç potansiyeli olan veya suç işlemiş çocukların topluma kazandırılması amacıyla, futbol eğitim ve turnuvaları gerçekleştirilmektedir.

Köyden Kente Umut HiF Turnuvası:

Manisa Valiliği tarafından, 01.12.2009 - 19.01.2010 tarihleri arasında gerçekleşen turnuvalara, Manisa'nın; Merkez İlçe-Turgutlu-Salihli-Soma-Saruhanlı-Alaşehir ilçelerinden, geneli göç sonrası oluşmuş mahalleler olan toplam 40 mahalleden, 800 oyuncu katılmıştır. Takımların iki haftalık antrenman ve müsabaka dönemlerinde Beden Eğitimi öğretmenleri, TFF personeli ve "polis abiler" gönüllü olarak görev yapmışlardır..

Cezaevi Turnuvaları:

TFF; futbolun sadece bir spor olmadığını ve herkesin oynayabileceği ve ulaşabileceği bir spor olduğunu her fırsatta vurgulamaktadır. Şu ana kadar cezaevlerinde gerçekleştirilen turnuvalar ile 2000'in üzerinde tutuklu ve hükümlünün futbol oynamasına olanak sağlanmıştır. TFF ve Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü işbirliği ile bu sayı daha da artırılacak ve Türkiye'de bir çok ceza ve tevkif evlerine ulaşılacaktır.

Sporla Yaşa Projesi:

Aydın Nazilli de; Adalet Bakanlığı, Adnan Menderes Üniversitesi, Halk Eğitim Merkezi ve TFF işbirliği ile yürütülen projede; 12-18 yaş arası, suç potansiyeli olan veya suç sürüklenen grupların, futbol yolu ile topluma kazandırılması hedeflenmektedir. Projeye katılımcı sayısı 300'dur. Modul modul ilerleyecek projede, her modulde 90 saatlik temel futbol eğitimi verilmektedir. Toplamda 3 yıl sürecek bir projedir.Proje 2011 yılında başlamıştır. Proje esaslarına göre ,18 yaşını dolduranlar da, İŞKUR tarafından istihdam edilecektir.

Tamamlanan Faaliyetler

· 10 ilde, yaklaşık 2500 tutuklu-hükümlünün katılımıyla cezaevi turnuvaları

· 4 ilde yaklaşık 700 kişinin katılımıyla; dezavantajlı gruplarlarla futbol/futsal eğitim ve turnuvaları

· Dezavantajlı Futbolu Turnuvaları: Türkiye genelinde çeşitli dezavantajlı gruplar için futbol/futsal eğitim ve turnuvaları

· Cezaevleri Turnuvaları: TFF - CTEGM işbirliği ile ceza tevkif evlerinde düzenlenen futbol turnuvaları ve eğitimleri

. Umut Yıldızı HİF Turnuvası -Balıkesir

. Dezavantajlı Çocuklar Futbol Eğitimi - Batman

. Dezavantajlı Çocuklar Futbol Eğitimi - Osmaniye

. Umut Çocukları Projesi - Hatay

. Sporla Yaşa Projesi - Aydın /Nazilli