TR
EN
Futbol Köyleri

TFF Futbol Gelişim Direktörlüğü tarafından yürütülen Grassroots programı kapsamında düzenlenen TFF Futbol Köyleri projesi ilk olarak 2007 yılından Van ilinde gerçekleştirildi. 2007 yılında sadece Van ilinde belirli aralıklarla düzenlenen futbol kampları ilerleyen yıllarda eş zamanlı ve birden fazla ilde olacak şekilde organize edilmeye başladı. 6 yıldır gerçekleştirilen futbol köyleri projesine bugüne kadar Türkiye'nin çeşitli illerinden yaklaşık 5.400 kız ve erkek çocuk katıldı.

Tarih ve katılımcılar:

Her yıl eğitim yılı tamamlanmasının ardından yaz tatillerinde organize edilen Futbol Köyleri'ne kız ve erkek 12 yaş çocuklar katılır. Katılımcılar yıl içerisinde il/ilçede yer alan futbol kulüplerinin ilgili yaş gruplarından, futbol kulüpleri işbirliği ile gerçekleştirilen Kulüp-Okul Futbolu Eğitim Organizasyonu projesi çalışmalarından, TFF-Futbol Eğitim Merkezleri çalışma gruplarından, Kız Futbol Eğitim Merkezleri çalışma gruplarından ve/veya okul içi eğitim, etkinlik ve organizasyonlardan TFF bölge antrenörlerinin raporları doğrultusunda belirlenir.

Tesisler:

Futbol Köyleri'nin yapılacağı tesisler her sene farklı il/ilçelerden seçilir. Katılımcı ve tesislerin belirlenmesinin ardından kamp programı kız ve erkek futbol köyleri eş zamanlı başlayacak şekilde planlanır. Tesislerin belirlenmesinde; futbol sahası ve zemini, konaklama standartları, yemekhane, toplantı odası, eğitim odaları, güvenlik, sağlık kuruluşuna yakınlık gibi bir takım kriterler aranmaktadır.

Eğitim Programı:

Futbol Köyleri eğitim program çerçevesinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde 2 seans futbol eğitimi verilmektedir. Ayrıca her gün dalında uzman eğitmenler eşliğinde yaratıcı drama eğitimleri verilmektedir. Programın ilk 3 gününde Türkiye Satranç Federasyonu tarafından görevlendirilen uzman kişiler satranç eğitimi vermektedirler. Bu eğitimlerin dışında beslenme, fair-play, çevre bilinci, oyun kuralları, ağız ve diş sağlığı, ilkyardım ve futsal eğitimleri de verilmektedir. Ayrıca kamp kadrosunda, oluşabilecek sorunların çözülmesi adına 1 rehber öğretmen ve 1 doktor görev almaktadır.

Serbest Zaman Aktiviteleri:

Futbol Köyleri programı çerçevesinde eğitimler arası ve dinlenme saatlerinde çocuklar oluşturulan kitaplıktan faydalanıp yaş grubuna uygun okuma kitapları okuyabilirler. Yine çocuklar için oluşturulan rekreasyon odasında kutu oyunlarla çocuklar eğlenceli vakit geçirmektedir. Program dahilinde bazı akşamlar ise sinema saatleri düzenlenmektedir. Tüm çocukların ve eğitmen kadrosunun yer aldığı gezi gününde ise organizasyonun yapıldığı il/ilçenin doğal ve tarihi güzellikleri yakından görme fırsatı bulunur.

2007-2012 Yılları Arası Futbol Köyleri Yapılan İl/İlçeler

BOLU

MALATYA

ERZİNCAN

NEVŞEHİR-AVANOS

ERZURUM

SAKARYA-KIRKPINAR

GÜMÜŞHANE

SİNOP

ISPARTA

SİVAS

İSTANBUL-RİVA

TRABZON-BEŞİKDÜZÜ

KARABÜK-OVACIK

VAN

KOCAELİ-DERBENT

ZONGULDAK

KÜTAHYA