TR
EN

TFF ve Adalet Bakanlığı'ndan ortak futbol eğitim projesi 

TFF ve Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen, Ceza ve Tevkif Evleri'ndeki gençlere yönelik futbol eğitim projesinin ilk ayağı olan antrenör eğitimi "Grassroots Liderlik Kursu" ile başladı.

Proje kapsamında, Türkiye genelindeki 12 merkezde, 16-18 yaş arası tutuklu ve hükümlü gençlere futbol eğitimi verilmesi ve bu gençlerin futbol yoluyla topluma katılımlarının desteklenmesi hedefleniyor.

Projenin uygulanacağı ceza ve tevkif evlerinde belirlenen personele temel antrenörlük eğitimi verilerek, futbolun bütünleştirici etkisinin ortaya konulması amaçlanıyor. Antrenör adayları tamamladıkları ilk yardım kursunun ardından; bugün başlayan Grassroots Liderlik Kursu'nda teorik ve pratik futbol eğitimi ile iletişim eğitimi alacak. Kursun tamamlanmasının ardından, gençlerin futbol eğitimleri başlayacak. Dezavantajlı futbolu ve çocuk futbolu çalışmaları kapsamında düzenlenen bu projenin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi hedefleniyor.

TFF ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı işbirliği

Çocuklar için çeşitli eğitim faaliyetleri planlayan ve bunları gönüllüler aracılığıyla gerçekleştiren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın eğitim verdiği alanlardan biri de futbol. 2009 yılında Vakıf ile Türkiye Futbol Federasyonu arasında yapılan ve 2012 yılında güncellenen protokol gereği çocuklara futbol eğitimi verecek gönüllüler Türkiye Futbol Federasyonu tarafından eğitime tabi tutuluyor.

11-12 yaş grubu çocukların hedef kitlesini oluşturduğu projede yer alacak gönüllüler üniversite öğrencileri ya da mezunlarından seçiliyor. TFF TUTOR'ları tarafından eğitilen gönüllüler, kursun sonunda TFF Grassroots Gönüllü Liderlik lisansı alarak TEGV Futbol Eğitim Parkları'nda çocuklara edindikleri bilgileri aktarıyor.