TR
EN
TFF » Statlar » Stadyum ve Güvenlik Sayfası
STADYUM VE GÜVENLİK MÜDÜRLÜĞÜ

Stadyum ve Güvenlik Müdürlüğü, 2005-2006 sezonunda kurulmuş ve aşağıda özetlenen konular kapsamında çalışmalarını sürdürmektedir:

- profesyonel liglerimizin müsabakalarına evsahipliği yapılan stadyumlarla ve antrenman tesisleri ile ilgili FIFA, UEFA ve TFF kriterleri bazında uygunluğunun sağlanması,

- futbol güvenlik operasyonları ile ilgili olarak kulüplerin ve genel kolluk kuvvetleri ile koordineli çalışarak "futbol müsabaka güvenlik operasyonu" sisteminin gelişmesini sağlanması,

- stadyumlardaki emniyet konuları olan yangından korunma, ilk yardım, sağlık vb konulardaki altyapı ve operasyon sisteminin gelişmesinin sağlanması,

- kulüplerin müsabaka operasyon personellerinin ulusal ve uluslar arası kuralları ışığında geliştirilmesini sağlanması,

- akreditasyon sisteminin profesyonel liglerde kullanımını sağlanması,

- doğal çim ve suni çim konularında Federasyon adına gelişmeleri takip ederek kulüplerin bu konuda gelişmesini sağlamak ve ilgili kurum ve kuruluşlar ile koordineli çalışması,

- Milli müsabakalar ve turnuvalarda Federasyon adına güvenlik operasyonlarını koordine etmesi,

- kulüp taraftar ilişkisinin ve kulüp taraftar sorumlularının geliştirilmesi

Stadyumlar:

Profesyonel liglerde müsabaka oynanan stadyumların Stadyum ve Güvenlik kriterlerine göre uygunluk denetimlerini denetçiler aracılığıyla yaparak, ilgili müsabaka kriterlerine (FIFA, UEFA, TFF) göre uygun stadyumlarda yapılmasını sağlamaktadır. Bununla beraber stadyumların mevcut fiziki yapılarının, burada oluşturulacak konfor ve güvenliğin çağdaş düzeye ulaştırılmasını sağlamak, UEFA ve FIFA standart ve kriterlerine göre yapılanmasını gerçekleştirmek müdürlüğün başlıca hedeflerindendir.

14 TFF bölge müdürlüğü koordinasyonunda denetçiler kriterlere göre stadyumları denetlemektedirler. Ayrıca müsabakalarda görevlendirilen TFF Temsilcileri de müsabaka organizasyonundaki işletimsel konuları Müdürlük adına denetlemektedirler. Bunun yanında İçişleri Bakanlığı ile prensipte anlaşılan kararlar ışığında tüm müsabaka oynanan stadyumlar yangından korunma, yapısal sağlamlık, ilk yardım tesisleri ve güvenlik altyapısı açısından İl ve İlçe Spor Güvenlik Kurulları tarafından denetlenmektedir.

Stadyum konusu ile ilgili gerekli dökümanlar;

Seyirci Güvenliği

Emniyet ve Güvenlik:

Stadyum ve Güvenlik Müdürlüğü, emniyet ve güvenlik konularındaki görev ve sorumlulukları aşağıda belirtilmiştir:

  • FIFA ve UEFA güvenlik konseptlerine göre , TFF kurallarını güncellemek ve gelişim projeleri hazırlamak
  • Profesyonel Liglerdeki Kulüplerde güvenlik operasyonunun ele alınma şekillerini incelemek ve eksiklikleri gidermeye çalışmak.
  • Kulüplerdeki güvenlik sorumluları ve Kulüp müdürleriyle güvenlik konularındaki gelişmeleri sağlamak.
  • Emniyet Genel Müdürlüğü , Jandarma Komutanlığı ile güvenlik konularında gerekli gelişmeleri ve irtibatı sağlamak.
  • FIFA ve UEFA 'daki güvenlik bölümü yetkilileriyle irtibatta olmak ve gerekli işlerin yapılmasını sağlamak.
  • Milli müsabakalarda Milli maç organizasyon ekibinde güvenlik sorumlusu olarak görev yapmak ve gerekli tüm kişi ve kuruluşlarla irtibatı sağlamak.

Emniyet ve Güvenlik konularıyla ilgili dökümanlar

Çim:

Stadyum ve Güvenlik Müdürlüğü, doğal ve suni çim konusunda, FIFA-UEFA kriterlerinin ve çim sektöründeki diğer gelişmelerin takibi ve ülke genelinde adaptasyonunu sağlamaktadır.

Futbol ailesi içerisindeki tüm ilgililere FIFA ve UEFA çim kuralları konularında danışmanlık vermek ve sağlıklı çim sahaların oluşmasını sağlamak temel görevlerindendir.

Çim konusuyla ilgili dökümanlar

Akreditasyon Sistemi:

Profesyonel liglerdeki kamu, medya ve yetkili kişilerin müsabaka organizasyonu içindeki sirkülasyonunu düzen altına alınmasına ve sahaya biletli giren izleyiciler hariç tüm görevli bilgilerinin; Türkiye çapında ortak bir havuzda toplanması amacıyla kurulmuş olan sistemdir.

Akreditasyon Talimatı ile işleyen sistem, tüm kulüplerimizde istihdam edilen Akreditasyon ve Extranet sorumluları vasıtasıyla yürütülmektedir.

Akreditasyon konusuyla ilgili dökümanlar

Milli Müsabaka, Kupa ve Turnuvalardaki Stadyum ve Güvenlik Konuları:

Stadyum ve Güvenlik Müdürlüğü, Milli müsabakalarda, TFF'nin organize ettiği ve ya ev sahipliği yaptığı turnuvalarda kupa ve turnuvalarda, güvenlik konseptinin hazırlanmasından, konseptin gerekli mercilere aktarılmasından ve bu kişilerle iletişim kurulmasından, Özel güvenlik şirketinin belirlenmesinden ve stadyumun ilgili tesislerinin hazır hale getirilmesinden sorumludur.

Stadyum ve Güvenlik Müdürlüğü İlgili Talimatlar:

1) Stadyum ve Güvenlik Talimatı

2) Akreditasyon Talimatı

3) UEFA Stadyum Altyapı Talimatı 2010

4) UEFA Emniyet ve Güvenlik Talimatı 2006

5) FIFA Güvenlik Talimatı

Stadyum ve Güvenlik Müdürlüğü İlgili Kanunlar ve Yönetmelikler:

1) 622 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun

2) 5188 sayılı özel güvenlik kanunu

3) Emniyetle ilgili diğer mevzuatlar (yangın, ilk yardım,vs)

Takım Adı:
Arama Sonuçları
Stad AdıOynayan KulüpŞehirKapasiteZemin Türü
Uygun kayıt bulunamadı, lütfen arama için uygun kriter giriniz.