TR
EN
Genç Futbolcu Gelişimi

Genç futbolcu gelişimi, yetenekli futbolcuların ortaya çıkarılması ve bu futbolcularımızın uzman ve doğru eller tarafından üst seviyelere hazırlanması amacıyla yetiştirilmesini öngörür.

Türkiye Futbol Federasyonu, bu düşünceden hareket ederek, genç futbolcu gelişim programlarını "Gelişim Ligleri" adı altında hayata geçirmiştir.

Gelişim Ligleri, profesyonel futbol kulüplerinin U14-U15-U16-U17-U19 yaş gruplarının yer aldığı, bu yaş gruplarında mücadele eden futbolcularımızın Genç Milli Takımlarımıza geçiş yapmalarını ve milli futbolcu olmalarını sağlamak üzere futbolcu gelişimlerini destekleyen ve imkân sunan lig operasyonudur.

Genç futbolcu gelişiminin ilkesi: Türk futbolunun geleceği için; "İyi Birey-İyi Futbolcu" yetiştirmenin önemini vurguladığımız projeler ile, kulüplerimizin genç futbolcu gelişiminde uygulatılmasında yol gösterici olarak, kulüpleri bu yönde teşvik etmektir.

Genç futbolcu gelişiminin amacı: Ülke genelinde; yetenekli genç futbolcuların sistemli çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılması ve yarının önemli bireyleri olan bu futbolcuları doğru ellerde geliştirerek, doğru program içerisinde Genç Milli Takımlarımıza geçişlerine destek ve imkân sağlamaktır.

Genç Futbolcu Gelişim Programı'nda ülkeye yayılmasında istenilen nokta yetenekli oyuncuların; birlikte mücadele ederek gelişeceği bir ortam yaratılarak, sistematik gelişim planlaması y ile korunması, doğru ellerde ve doğru iletişimler içerisinde sosyalleşerek gelişmeleri ve Türk futbolunun geleceği için "İyi Birey-İyi Futbolcu" olmalarıdır.

Eğitim ve Sertifikasyon Programları

Gelişim Ligleri programını desteklemek için TFF Futbol Gelişim Direktörlüğü tarafından sertifikasyon, eğitim çalıştayları ve iletişim toplantıları düzenlenmektedir.

Sertifikasyon programı: Bu program, Türkiye genelinde, genç futbolcu gelişimi aşamalarında büyük rol oynayan eğitici antrenörlerin gelişimi baz alınarak TFF/FGD tarafından her sezon başında katılımcı kulüplerin antrenörlerine yönelik olarak uygulanmaktadır. Bu programda, antrenörler saha içi uygulamaların yanı sıra, pedagojik ve psikolojik eğitimler ile desteklenmektedir. Bu program; sezon içerisinde farklı bölgelerde organize edilen çalıştay programları ile kulüp antrenörlerinin sezon içerisindeki tutum ve davranışlarının göz önünde bulundurulduğu ve sezon öncesi yapılan sertifikasyon programının bir nevi tamamlayıcısı niteliği taşıyan eğitimler aracılığı ile desteklenmektedir.

Eğitim çalıştayları: Gelişim Ligleri'ndeki kulüp antrenörlerine, TFF TUTOR antrenörlerinin saha eğitimi, alanında uzman kişilerin teorik eğitim verdiği eğitim çalıştayları düzenlenmektedir. UEFA kriterlerinde, genç futbolcu gelişimine uygun standartlarda eğitimlerin verildiği çalıştaylar; Türkiye'nin her bölgesinde gerçekleştirilerek Gelişim Ligleri kulüplerinin antrenörlerine ulaşmaktadır.

İletişim toplantıları: Gelişim Ligleri kulüp yöneticileri ve gençlik geliştirme programı teknik Sorumlularının katılımı ile gerçekleştirilen iletişim toplantıları, Türkiye'nin her bölgesinde gerçekleştirilerek Gelişim Ligleri kulüplerinin antrenörlerine ulaşılmaktadır. Genç Oyuncu Gelişim Müdürlüğü kontrolünde yapılan toplantılarda; organizasyonda yaşanan sıkıntılar, mevcut durum hakkında değerlendirmeler yapılırken , bir sonraki sezon için programı iyileştirme adına öneriler sunulmakta ve interaktif çalışmalar gerçekleştirilmektedir.