TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
ŞEHİRLER / HOST CITIES

İZMİR

Türkiye'nin nüfus bakımından en büyük üçüncü kenti konumunda olan İzmir, İstanbul'da sonra ülkemizin en büyük limanına sahiptir. Toplam yüzölçümü 855 km2, nüfusu 2008 sayımına göre 3.759.353'tür.

Tarihi M.Ö. 6500'lere kadar dayanan İzmir, şimdilerde sahip olduğu değerler, yaşam tarzı, ekonomisi ve dinamizmi sayesinde Türkiye'nin en çok aşama gösteren şehirleri arasında yerini almıştır. Her yıl haziran ve temmuz aylarında Kültürpark'ta düzenlenen Uluslararası İzmir Fuarı, şehirdeki en önemli gelenekselleşmiş etkinliklerden bir tanesidir. Kültürpark'ta ayrıca her yıl Eylül ayından itibaren, giyim, kitap, sanayi ürünleri, süs bitkileri gibi alanlarda fuar ve sergiler düzenlenir.

Adnan Menderes Havalimanı ile Türkiye'den ve yurtdışından İzmir'e ulaşmak mümkündür. İzmir ayrıca, şehrin güneybatısından kuzeydoğusuna kadar giden bir metro hattına da sahiptir.

İzmir, geçmişte birçok spor organizasyonuna da ev sahipliği yapmıştır. 1971 yılında yapılan Akdeniz Oyunları, 2005'te düzenlenen Dünya Üniversite Oyunları (Universiade), 2006 yılında yapılan Avrupa Büyükler Eskrim Şampiyonası ve 20 Yaş Altı Avrupa Basketbol Şampiyonası ve geçtiğimiz yıl düzenlenen 7'nci Dünya Gençler Taekwondo Şampiyonası bunlara örnek olarak verilebilir.

İzmir'in profesyonel liglerde mücadele eden sekiz kulübü bulunmaktadır. Bunlar, Altay, Karşıyaka Bucaspor, Altınordu, Göztepe, İzmirspor, Torbalıspor and Menemen Belediyespor'dur. Bu takımların kullandığı stadyumlardan üç tanesi Ege Kupası'ne ev sahipliği yapacaktır.İzmir is Turkey's third most populous city and owns the country's largest port after Istanbul. The total area of the city is 855 km² while the population of it is 3,175,133 according to census in 2007.

İzmir whose history dates back to B.C. 6500, is now widely regarded as one of the most progressive Turkish cities in terms of its values, lifestyle, dynamism and economy. The city hosts an international arts festival during June and July, and İzmir International Fair, one of the city's many fair and exhibition events centered around but not limited to Kültürpark, is held in the beginning of September every year.

İzmir is served by national and international flights through Adnan Menderes Airport and there is a modern rapid transit line running from the southwest to the northeast. İzmir hosted the Mediterranean Games in 1971, the World University Games (Universiade) in 2005, European Seniors Fencing Championship and U20 European Basketball Championship in 2006. Finally, it hosted 7th World Junior Taekwondo Championship last year.

İzmir has eight clubs competing in professional football leagues, namely; Altay, Karşıyaka Bucaspor, Altınordu, Göztepe, İzmirspor, Torbalıspor and Menemen Belediyespor. Three stadiums used by those clubs will be the venues for Aegean Cup in 2009.MANİSA

Sahip olduğu 1.319.920'lik nüfusuyla Manisa, Ege Bölgesi'nin önde gelen şehirlerinden bir tanesidir. Mega kent İzmir'e olan yakınlığı, bu şehrin uluslararası limanından yararlanabilmesi, geniş hinterlandı ve tarım üretimindeki çeşitliliği sayesinde Manisa, endüstri ve hizmet sektörlerinde bir merkez haline gelmiştir.

Son 10 yılda oldukça şehrin oldukça büyüme göstermesinde, yeni sitelerin, sanayi bölgelerinin ve Celal Bayar Üniversitesi Kampüsü'nün inşa edilmesinin de payı vardır.

Manisa'nın profesyonel liglerde mücadele eden üç kulübü vardır ve bu takımların iç saha maçlarını oynadıklarını stadyumların hepsi Ege Kupası için kullanılacaktır.

Akhisar: Manisa ve tüm Ege Bölgesi'nin en büyük ilçesi olma özelliğini taşıyan Akhisar, 157.161'lik bir nüfusa sahiptir. Ekonomisi temelde zeytin üretimine dayanır. Akhisar, paranın dünyada ilk kullanılmaya başladığı yerlerden biri olması sebebiyle, çağlar boyunca canlı ve önde gelen bir ticaret merkezi haline gelmiştir.

Turgutlu: Turgutlu, Manisa'nın gerek sanayi gerekse tarımsal üretim anlamında dinamizm içinde olan bir ilçesidir. İlçede, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekte birçok işletme bulunmaktadır.


Akhisar

With a population of 1.319.920, Manisa is one of the leading cities of Aegean Region. It is a booming center of industry and services, advantaged by its closeness to the international port city and the regional metropolitan center of İzmir and by its fertile hinterland rich in quantity and variety of agricultural production.

Manisa's area of extension more than tripled in size across its vast plain in the last decade, with the construction of new block apartments, industrial zones and Celal Bayar University campus.

Manisa has three clubs competing in professional football leagues whose home grounds will be used as venues for Aegean Cup in 2009.

Akhisar: The biggest district of Manisa and all Aegean Region with a population of 157.161. The driving power of its economy is olive production. One of the earliest locations in the world where Money is used, even this factor made the town a lively and established trade route for ages.Turgutlu:
A district of Manisa whose industrial sector as a whole displays as high a degree of dynamism as its agricultural production, with many small- and medium-sized enterprises active in various fields.

Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.