TR
EN

 


Plaj Futbolu

Plaj futbolu, yıllar önce Brezilya, Rio de Janeiro plajlarında çocukların yalınayak futbol oynaması sonucu doğdu. Brezilyalı oyuncuların teknik üstünlüklerinin sebeplerinden biri olarak gösterilmesi ile birlikte dünya çapında yayılan plaj futbolu için ilk resmi lig kurma fikri 1992 yılında benimsendi. 1993 yılında ilk uluslararası organizasyon Miami (A.B.D.) 'de yapıldı. İlk şampiyonluğu Brezilya kazandı.

Harika bir yaz eğlencesi olmasının yanı sıra, kum sahada ve çıplak ayakla oynamanın getirdiği kondisyon avantajlarıyla plaj futbolu, yeşil sahalar için de çok önemli bir oyuncu kaynağı yaratmaktadır.

Brezilya'yı dünya futbolunda başarılı kılan faktörlerden biri de, alt yapısının plaj futboluna dayanmasıdır. FIFA'nın plaj futbolunu tüm dünyada resmileştirmesinde, Brezilya'nın bitmek bilmeyen yıldız üretimini dünya ülkeleri futboluna da yansıtma amacı önemli rol oynamaktadır..

Plaj futbolu, zevkli ve görselliği fazla bir spor olsa da zorluk derecesi çok yüksektir. Fiziksel dayanıklılık ön plandadır.

Türkiye'de plaj futbolu

Ülkemizde plaj futbolunun ilk adımları, 2000-2005 yılları arasında Ulusal Karma adı altındaki takımımızın Brezilya ve Avrupa 'da birçok şampiyonaya katılması ile atılmıştır.

2006 yılında FIFA'nın plaj futbolunu resmileştirmesi ile birlikte Türkiye Futbol Federasyonu, Plaj futbolunu bünyesine aldı. 2006 yılından beri, TFF tarafından Plaj Futbolu Ligi organize edilmektedir. Ülkemizin coğrafi yapısının avantajları sayesinde, plaj futbolu her geçen gün ülke çapında yayılmaya devam etmektedir.

Plaj futbolu Milli Takımımız da 2007 yılından itibaren resmi maçlarda ve uluslararası turnuvalarda mücadele etmektedir. Milli Takımımız uluslararası arenada 2010-2011 sezonu elit takımlar arasına girmiştir. Ülke genelinde plaj futbolunun çocuklar ve gençler nezdinde tanınması yayılması amacımızdır. Ülkemizin plaj futbolunun gelişmesine çok uygun olan coğrafi koşulları bu noktada önemli bir fırsattır.

Plaj Futbolu Oyun Kuralları için tıklayınız...
Plaj Futbolu Oyun Kuralları Değişiklik Sirküleri için tıklayınız...


Garanti Plaj Futbolu Ligi

2006 yılından beri, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Plaj Futbolu Ligi organize edilmektedir. Ülkemizin coğrafi yapısının avantajları sayesinde, plaj futbolu her geçen gün ülke çapında yayılmaya devam etmektedir.

Plaj Futbolu Ligi Şampiyonları

2006 Türkiye Şampiyonu Aygaz (Sakarya)

2007 - Türkiye Şampiyonu Karasu Bld.(Sakarya)

2008 - Türkiye Şampiyonu Boluspor Yarenler

2009 - Türkiye Şampiyonu Alanya Belediyespor

2010- Türkiye Şampiyonu Seferihisar Citta Slow

2011- Türkiye Şampiyonu Suntopia Hotel

Garanti Plaj Futbol Ligi detaylı bilgi için tıklayınız